Zájezd měsíce: Na Wimbledonu to dýchá historií z každé strany

3 minuty čtení
píše Jakub Kocourek

Tenisová sezona má každý rok čtyři tradiční vrcholy, kterými jsou grandslamové turnaje. Žádný z nich však v široké veřejnosti nevzbuzuje takový zájem jako Wimbledon.

Soutěže o ceny a další zajímavosti najdete na našich sociálních sítích Facebooku Instagramu.

Grandslam, který se hraje v jihozápadní části britské metropole Londýn, je nejstarším tenisovým turnajem na světě. První ročník mužské dvouhry se odehrál už v roce 1877, ženská dvouhra měla premiéru o sedm let později. Postupně se přidaly i souboje v mužské, ženské a smíšené čtyřhře.

Věděli jste, že…?

  • Během jednoho ročníku turnaje se využije až téměř 55 tisíc tenisových míčků. Je to i z toho důvodu, že se míčky po každých sedmi až devíti gamech mění, aby byly v co nejlepší kvalitě a negativně neovlivňovaly výkony hráčů.
  • Wimbledon je jediným grandslamem, který se hraje na trávě. V průběhu turnaje je plocha upravována a tráva na kurtech je zkracována na délku osm milimetrů.
  • Od poloviny 90. let se zpřísnilo pravidlo (původně od roku 1963) o oblečení hráčů, kteří musí nosit na kurtech All England Clubu výhradně bílou barvu oděvu. V roce 2014 byly do tohoto předpisu zahrnuty i doplňky.

Nepřetržitě od roku 1902 se na londýnských dvorcích během turnaje hraje s míčky jediné značky – Slazenger. Zároveň jde také o nejdéle trvající sponzorství ve sportovní historii. Zajímavostí je, že žluté míčky se ve Wimbledonu začaly používat až od roku 1986.

Zápasy na tomto legendárním grandslamovém turnaji mohou trvat věčně. Přesněji, dokud mezi soupeři nevznikne v rozhodujícím setu rozdíl minimálně dvou gemů. Právě na dvorcích All England Clubu se odehrál i nejdelší tenisový zápas historie.

V roce 2010 ve druhém kole mužské dvouhry zvítězil Američan John Isner nad Francouzem Nicolasem Mahutem výsledkem 6:4, 3:6, 6:7(9), 7:6(7), 70–68. Hrací čas tohoto duelu dosáhl hodnoty 11 hodin a pět minut a jeho aktéři se na dvorci představili ve třech různých hracích dnech.

Wimbledon je hlavně o prestiži a to po všech stránkách. Ať už jde o samotný nákup vstupenek, na které se přímo na místě čeká i několik hodin v dlouhých řadách, nebo o tradici pojmenování mužských zápasů jako „Gentlemen´s“ a ženských „Ladies“. Pompéznost tohoto turnaje je zážitkem zejména pro fanoušky tenisu. Pokud jste jedním z nich, Wimbledon prostě musíte zažít.

Doporučujeme: