Příbeh jako hrom. Bývalý dělník jako dítě emigroval, dnes je trénerem

4 minuty čtení
autor: Jakub Vaverka

Na začátku roku se hodně mluvilo o 31letém manažerovi Willu Stillovi, který se z Football Manageru dostal až do francouzské Ligue 1. Tam vede jako hlavní trenér Stade de Reims. Nyní přichází zpráva o Joe Armasovi, který s sebou přináší inspirativní příběh.

Sledujte nás i na našich sociálních sítích Facebook Instagram – Tik-Tok

Emigrace a stáže na známých adresách

Joe Armas se narodil v roce 1985 v ekvádorském kantonu Los Blancos. Ve 13 letech emigroval s rodinou do Španělska. Od mládí miloval fotbal a věděl, že se jednou chce živit jako manažer. V 17 letech začal na svém snu opravdu aktivně pracovat a absolvoval několik stáží na renomovaných evropských adresách.

Ve svém životopise má například stáž v královském velkoklubu Real Madrid, ale zkušenosti získal také v nizozemské Eredivisie, kde mu bylo umožněno vyučit se v Ajaxu Amsterdam a PSV Eindhoven. Během těchto stáží si musel vydělávat na živobytí a zároveň pracovat jako stavební dělník. Armas má jiný příběh než další mladý manažer Will Still, ale neméně inspirativní. Oba si razí vlastní, dosud nevídanou cestu do světa fotbalu.

Doma není nikdo prorokem

Ne nadarmo se říká, že doma není nikdo prorokem. Joe sám to pocítil velmi nepříjemným způsobem. V dospělosti se vrátil do rodného Ekvádoru, a přestože měl vše, co mladý fotbalový trenér potřebuje, dlouho nemohl najít práci. Poslal svůj životopis do více než 300 klubů v Jižní Americe, ale stále se mu nikdo neozýval.

Přání se mu splnilo až v roce 2021, kdy mu maličký klub Imbabura SC nabídl místo hlavního trenéra. Armas se odměnil po svém: tvrdou a poctivou prací. Během prvního roku s Joem na lavičce se „Imba“ dostala ze třetí národní ligy do druhé nejvyšší soutěže a tým se zlepšil nejen výsledkově, ale i herně.

Oslavy postupu do nejvyšší ligy (zdroj: IG/joearmas_)

Splněný sen a inspirace

Imbabura SC má jeden z nejnižších rozpočtů v celém Ekvádoru a sídlí ve městě Ibarra, kde žije přibližně 157 000 obyvatel. Dá se říci, že Joe Armas místním lidem v pozitivním slova smyslu učaroval. Ve druhé lize ISC při svém debutu bojoval o postup, a i když se to zpočátku nedařilo, dnes je Imbabura prvoligovým týmem. Dostat se ze třetí ekvádorské ligy do místní Serie A je těžší, než by se mohlo zdát, tím spíš, když nemáte finanční zázemí. Imbabura to dokázala po dvanácti letech.

Armas využil to, co se naučil v Evropě, a také to, co ho naučil sám život. Emigrovat do Evropy, najít si k ní cestu a pak se vrátit do rodné země není snadné. Joe a také zmíněný Will Still jsou důkazem, že trenéry na nejvyšší úrovni nemusí být jen studovaní kormidelníci nebo bývalí hráči s dlouhou a úspěšnou kariérou. Někdy je nejdůležitější nevzdávat se a jít za svým snem.

KOMPLETNÍ NABÍDKA FOTBALOVÝCH ZÁJEZDŮ