Portugalsko už dávno není jen o Ronaldovi. Náš nedávný soupeř má parádní generaci

4 minuty čtení
Autor: Jakub Vaverka

Zatímco česká reprezentace měla tu čest se s Portugalci potkat poměrně nedávno, tu slovenskou to v rámci kvalifikace na EURO teprve čeká. Český národní tým tak může svým sousedům poskytnout cenné rády. Kádr „evropských Brazilců“ už dávno není jen o jediném Cristianu Ronaldovi.

Soutěže o ceny a další zajímavosti najdete na našich sociálních sítích Facebooku, Instagramu a na Tik-Toku.

Leão, Félix a další

Řeč bude především o hráčích do 25 let, protože ačkoli portugalský fotbal těží z hráčů jako CR7, Bernardo Silva, Bruno Fernandes, Ruben Neves či Ruben Dias, nastupující generace je stále více vidět. A lze očekávat, že tento trend bude i nadále pokračovat.

Jednou z největších superhvězd je 23letý útočník Rafael Leão, který má za sebou fantastickou sezonu v italském AC Milán, kde podepsal novou smlouvu, přestože se o jeho služby uchází několik evropských gigantů. Góly střílí s úsměvem na tváři, což není myšleno v nadsázce. Usmívá se totiž pořád – pokud zrovna neslaví gól!

Dále je tu Joao Felix, kterému je také 23 let. Z Atlétika Madrid si odskočil do Chelsea, aby dokázal, že jeho kvality se neztratí nejen v La Lize či Lize mistrů, ale ani v Premier League. Když už jsme u anglické nejvyšší soutěže, zapišme si jména Matheus Nunes (24 let, Wolverhampton Wanderers) a Diogo Dalot (24 let, Manchester United). Oba mají potenciál stát se stavebními kameny portugalské reprezentace na mnoho let dopředu.

Hvězdy mimo Premier League

Na stejné lodi je i záložník PSG Vitinha, kterému je také teprve 23 let, ale už se o něm mluví v superlativech. Jedním z hráčů, kteří ještě nejsou tak známí jako jejich kolegové z reprezentace, ale brzy budou, je teprve devatenáctiletý stoper António Silva z kádru úřadujícího portugalského mistra Benfiky Lisabon. Jen o rok starší je Nuno Mendes, součást francouzského Paris Saint-Germain, který, pokud bude zdravý, bude na svém postu patřit ke světové špičce. Otázkou je, zda je jeho místo ve francouzské Ligue 1.

Má Cristiano Ronaldo nástupce? Vždyť Rafael Leao je spíše křídelní hráč než hrotový zakončovatel. Má, jak jsme viděli na mistrovství světa v Kataru, kde Portugalsko vypadlo ve čtvrtfinále s černým koněm turnaje Marokem. O góly by se měl v portugalském týmu v budoucnosti starat Goncalo Ramos, kterému je teprve 21 let, ale v Lize mistrů už má za sebou řadu úžasných výkonů. V době psaní tohoto článku je hráčem Benfiky, ale to nemusí platit dlouho, protože kolem něj krouží několik anglických velkoklubů. Ramos je typem zakončovatele, který se nikde neztratí. Pokud mu dáte dobrý míč, pravděpodobně ho zužitkuje v přesnou střelu.

Obrovská konkurence v brankovišti

V brance jsou zajímavými možnostmi Diogo Costa (23 let, FC Porto) a Celton Biai (22 let, Vitória Guimaraes), v obraně nesmíme zapomenout na Dioga Leiteho (24 let, Union Berlín). Každopádně portugalská fotbalová reprezentace rozhodně nemá nouzi o „mladé pušky“ a vesměs se jedná o hráče, kteří jsou v mladém věku technicky na fantastické úrovni.

Seznam nejzajímavějších portugalských hráčů kategorie U25:

Rafael Leão (AC Milán)
Goncalo Ramos (Benfica)
Vitinha (PSG)
Matheus Nunes (Wolverhampton)
Diogo Dalot (Man Utd)
António Silva (Benfica)
Nuno Mendes (PSG)
Diogo Leite (Union Berlin)
Celton Biai (Vitória Guimaraes)
Diogo Costa (FC Porto)

DARUJTE SVÝM BLÍZKÝM DÁRKOVOU POUKÁZKU NA VSTUPENKU ČI ZÁJEZD