Finále Evropské ligy v Lyonu – brána do Ligy mistrů

Píše Richard Hanzlík, z prvního neobjektivního sportovního portálu TakUrcitee.sk

Di Caprio vyhrál ve filmu Titanic svůj lístek na plavbu v hospodě těsně předtím, než loď zvedla kotvy. Evropská liga je poslední roky podobně lákavou vstupenkou do první evropské ligy. Její vítěz totiž kromě prestižní ceny získá i místenku v následující sezoně Ligy mistrů. A to už je motivace, kvůli které jsou mužstva ochotné udělat téměř všechno. Vzpomeňte si například na Manchester United, který trofej získal loni.

Do Lyonu mužstva světového kalibru

Manchester United, Sevilla, Chelsea, Atlético Madrid. To jsou jména posledních vítězů EL. Žádný z nich by neudělal ostudu ani ve finále Ligy mistrů. Velké jméno by nemělo chybět ani letos. Některé osmifinálový dvojice přinesou opravdu fotbalovou lahůdku a papírové předpoklady slibují znovu finále velkých mužstev.

AC Milán se snaží dostat na příčky, kam patří a do cesty se mu postaví Arsenal Londýn. Pokud chce Wenger zachránit sezónu, je Evropská liga opravdu poslední šancí. Jenže Milán táhne pod Gattusem opravdu dobrou sérii a také si dělá zálusk na Ligu Mistrů.

Atlético Madrid je v tomto ročníku La Ligy nejbližším pronásledovatelům Barcelony a proti Lokomotivu Moskva by nemělo mít žádný problém s postupem. Konečně se rozstřílel Griezmann, který jakoby chtěl v poslední sezoně získat nějaký titul.

Mezi aspiranty na finále musíme určitě zařadit i Dortmund, ale ten musí nejprve přeskočit Red Bull Salzburg. Zajímavě vypadá i konfrontace Marseille proti Bilbau, ale spíše se do finále dostane domácí Lyon, který má ještě o jednu motivaci navíc, nakolik se finále odehraje na jeho Stade de Lyon. Nabil Fekir střílí ostrými.

Nástupce Stade de Gerland

Byly to slavné časy, když Lyon s Juninha Pernambucano trápil na svém krásném Stade de Gerland soupeřů té nejvyšší kvality. Real Madrid by mohl vyprávět. Klub si ale řekl, že potřebuje nový, větší stadion, splňující ty nejvyšší parametry. Proto se v roce 2008 rozhodl zahájit výstavbu. Ale abyste si nemysleli, stařičký Gerland stále stojí a své zápasy na něm hrávají místní rugbisti. Tradice krásného stánku je tedy zachována.

Ať se do finále EL dostane kterékoliv z mužstev, není pochyb o tom, že Lyon bude žít fotbalem. A je dobře, pokud se finálové zápasy hrají v takových atraktivních destinacích.

Lyon stojí na troskách města Lugdunum, které bylo kdysi centrem Galie. Momentálně je centrem obchodu a hlavním městem země v oblasti gastronomie. Díky své historické důležitosti v Lyonu najdete i unikátní naleziště Římské čtvrti s amfiteátrem.

Ve starém městě stojí za návštěvu čtvrti Saint-Jean a Saint-Georges, kde kromě středověké architektury najdete i místní památky – Hôtel de Gadagne je budova z 15. století, ve které sídlí hned dvě muzea. Historické a muzeum loutek.

Když je už řeč o muzeích, ve městě sídlí i druhé nejlepší v zemi. Na první příčce je samozřejmě Louvre, v Lyonu však najdete Musée des Beaux Arts.

Historií a atmosférou dýchá čtvrt Colline de la Croix-Rousse, postavená na strmém kopci. Je plná takzvaných traboules, tedy obloukovitých chodeb mezi a pod budovami.

Srdcem města je Presqu’ile District, poloostrov s krásnou architekturou a budovami. Za všechny stačí zmínit největší náměstí v Evropě Place Bellec se sochou krále Ludvíka XIV. Ve stejné čtvrti se nachází také náměstí Place des Terreaux. V 13. století bylo součástí městského opevnění, v 17. století ho přestavěli na náměstí a bylo svědkem mnoha poprav gilotinou během Velké francouzské revoluce. V severní části je dokonce fontána navržena Frederic Bartholdi, tvůrcům Sochy svobody.

Hlavní město jídla

Místní kuchyně je ovlivněna 16. stoletím, kdy si Caterina de ‚Medici dala do města přivézt kuchaře z Florencie. Vznikla tak unikátní kombinace italského know-how a místních čerstvých ingrediencí. Pokud tedy chcete ochutnat něco z místních specialit, nejlepší salám se jmenuje Rosette de Lyon. Z hlavních jídel je to například kohout na víně, lyonský salát nebo jednoduché Lyonské brambory. Z dezertů stojí za zmínku Marron glazé, což jsou vlatní kaštany v cukrovém sirupu.

Finále Evropské ligy tak bude opravdu lahůdkou, ať už po fotbalové nebo turistické stránce. Nenechte si ujít vrchol Evropské ligy 2018 a cestujte do Lyonu spolu s CK FutbalTour.sk. Nabídku zájezdu naleznete ZDE.

0 visitors have seen this post